Są to takie stany faktyczne, z którymi ustawa wiąże nieważność lub daje możliwość wzruszenia takiego oświadczenia. Wyróżniamy:
ad.1 bezwzględna nieważność
oświadczenie woli jest nieważne z mocy samego prawa, czyli ipso iure. Tę nieważność sąd bierze pod uwagę z urzędu. Może się na nią powołać każdy, kto ma interes prawny. Czynność prawna dotknięta tą bezwzględną nieważnością nie może być konwalidowana, nie można przywrócić jej nieważności. Na tę nieważność można się powołać w każdym czasie.
ad.2 wzruszalność
nie są one nieważne z mocy samego prawa. Można się uchylić od skutków swojego oświadczenia woli poprzez wykonywanie prawa podmiotowego kształtującego. Powołać się może tylko osoba, która składała oświadczenie woli bądź jej następca prawny. Uchylić się od skutków takiego oświadczenia można tylko w ściśle określonym terminie. Nie uchylenie się od skutków takiego oświadczenia powoduje, że później takie uchylenie będzie niedopuszczalne. Czynność prawna będzie zatem konwalidowana. Jeżeli osoba uchyli się od skutków to oświadczenie będzie nieważne z mocą wsteczną – ex tunc
przykład ad.1 a) art. 82 → brak świadomości lub swobody.
Musimy zbadać jaki był stan psychiczny osoby, która złożyła oświadczenie – stwierdza to biegły sądowy. Po ustaleniu, że osoba nie zdawała sobie sprawy ze znaczenia swych słów takie oświadczenie będzie nieważne od samego początku. Musi być takie natężenie, które powoduje całkowite wyłączenie świadomości, np. stan depresji – może być przemijający
przykład ad.1 b) art. 83 → pozorność.
Należy ją odróżnić od zastrzeżenia potajemnego – reservatio mentalis – i jest to taki stan, w którym jedna ze stron zmierza do wywołania innych skutków prawnych niż strony ustaliły.
Pozorność należy odróżnić od czynności prawnej powierniczych – jest to czynność, która jest dokonywana w innym celu niż cel, który zasadniczo wiąże się z dokonaniem określonej czynności prawnej – powierzenie komuś czegoś w jakimś celu.
Pozorność dotyczy umów i czynności prawnych jednostronnych skierowanych do adresata.
3 elementy:
Pozorność oświadczenia woli:
ad. a) jeżeli każda ze stron wiedziała, że oświadczenie woli jest pozorne to jest ono nieważne – art. 83§1 „nieważne jest oświadczenie woli złożone drugiej stronie za jej zgodą dla pozoru”
ad. b) art. 83§1 „(…)jeżeli oświadczenie takie zostało złożone dla ukrycia innej czynności prawnej, ważność oświadczenia ocenia się według właściwości tej czynności”
czynność jawna (wykazana) i czynność ukryta (rzeczywiście dokonana przez strony)
Jeżeli strony dokonały czynności ukrytej to musi:
Aby ta ukryta czynność była ważna musimy zbadać te dwa w/w warunki.
Art. 83§2 ochrona osób trzecich