Oświadczenie woli – w rozumieniu prawa cywilnego jest to takie zachowanie się podmiotów prawa cywilnego, które w sposób dostateczny ujawniają wolę tych osób do powstania, zmiany lub wygaśnięcia stosunku prawnego.
To zachowanie się musi spełniać warunki:
Oświadczenie woli może być
Oświadczenie skierowane do innej osoby dzielimy na:
art. 60 – z zastrzeżeniem wyjątków w ustawie przewidzianych, wola osoby dokonującej czynności prawnej może być wyrażona przez każde zachowanie się tej osoby, które ujawnia jej wolę w sposób dostateczny, w tym również przez ujawnienie tej woli w postaci elektronicznej (oświadczenie woli).
art. 61§1 – oświadczenie woli, które ma być złożone innej osobie, jest złożone z chwilą, gdy doszło do niej w taki sposób, że mogła zapoznać się z jego treścią. Odwołanie takiego oświadczenia jest skuteczne, jeżeli doszło jednocześnie z tym oświadczeniem lub wcześniej.
Gdy oświadczenie nie jest skierowane do adresata, uważa się za złożone / ujawnione z chwilą wypowiedzenia / napisania → chwila złożenia już powoduje, że jest ona skuteczna.
§2 – oświadczenie woli wyrażone w postaci elektronicznej jest złożone innej osobie z chwilą, gdy wprowadzono je do środka komunikacji elektronicznej w taki sposób, żeby osoba ta mogła zapoznać się z jego treścią.
Oświadczenie woli wiąże się z czynnością prawną (to pojęcie jest szersze):
To stan faktyczny, który obejmuje co najmniej 1 oświadczenie woli stanowiące uzewnętrznioną decyzję podmiotu pr. cyw. i z tym stanem faktycznym ustawa wiąże powstanie, zmianę lub wygaśnięcie stosunku prawnego. adwokat Łódź